LSDM ka reaguar në lidhje me paraburgimin e Muhamed Zekirit, si dhe akuzat nga partia opozitare maqedonase VMRO-DPMNE. Nga LSDM thonë se VMRO-DPMNE-ja është simbol i krimit dhe korupsionit, duke shtuar se tani gjyqësori vepron i lirë.

“Ka një dallim të madh nga koha e regjimit kur institucionet, gjyqësori dhe prokuroria ishin nën kontrollin e OBRM-PDUKM-së dhe në vend që të ndiqnin, mbronin krimin. Askujt nuk i ka shkuar në mendje të marrë përgjegjësi, as të japë dorëheqjen, sot nuk është më kështu. Nga ana tjetër, ne ofrojmë të gjitha kushtet që organet e drejtësisë të punojnë lirshëm dhe detyra e tyre është që përmes procedurave transparente të përcaktojnë nëse dikush ka abuzuar me pozitën dhe sipas provave që ka për të nisur procedimin apo jo”, u shpreh Daniella Nikollova nga LSDM.
Nga LSDM theksojnë se secili duhet të bartë përgjegjësi për vete.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

COVID-19 nuk ndal punën, Gjermania do të pranojë mijëra punëtorë në prill dhe maj

Gjermania do të lejojë që punëtorët e huaj të hyjnë për të…

Donald Trump paditet për emërtimin e COVID-19 si “virus i Kinës”

Ish-presidenti Donald Trump është paditur nga një grup i të drejtave civile…

Zaev jep dorëheqje

Kryeministri Zoran Zaev ua uroj fitoren kundërshtarëve në këto zgjedhje, ndërsa tha…

Rritet numri i të infektuarve, 352 raste të reja në 24 orë

Numri i të infektuarve me COVID-19 në vend është rritur. Vetëm gjatë…

Shefi i NATO-s thotë se blloku u bashkua në mbështetje të Ukrainës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë në një takim…