Nëpërmjet një njoftimi të LSDM-së thuhet se ata për dy herë rritën pagën minimale që është për 60% më shumë kur në vitin 2017 ka qenë vetëm 9.000 denarë.

“Paga mesatare në nëntor të vitit 2019 ishte 25.787 denarë dhe thuajse për 2.600 denarë më shumë se paga mesatare e nëntorit të vitit 22017″, thonë nga LSDM.

Nga LSDM thonë se mbi 32.000 të punësuar të arsimin fillor, të mesëm dhe të lartë, me rritjen e fundit në janar prej 10% marrin paga më të larta për thuajse 21%” më shumë ndërsa pagat janë rritur edhe në mbrojtjen sociale dhe fëmijërore. dhe se kanë kthyer dinjitetin e kujdestareve dhe punëtorëve social.

“1170 të punësuar në Qendra për Punë Sociale kishin rritje historike të pagave për 4.363 denarë për një të punësuar. Rritje historike kishin edhe 3.138 kujdestare dhe edukatore në çerdhet”, shprehen nga LSDM.

Ata shtojnë se rritja e pagave ka vazhduar edhe në shëndetësi por edhe në sektorin privat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…