Sondazhi i anëtarëve konservatorë tregon se kandidatja Liz Truss , është dukshëm përpara ndaj rivalit të saj, Rishi Sunak, në garën për t’u bërë kryeministre e Britanisë së Madhe.

Sipas sondazhit, Truss prin me 62 përqind përkrahje nga anëtarët e partisë, ndërsa Sunak me 38.

Kandidatët do të marrin pjesë në 12 debate në të gjithë vendin, para se të shpallet rezultati më 5 shtator, raporton Guardian.

Taksat dhe shpenzimet janë bërë fusha kryesore e betejës në garën e vështirë, me Sunak që këmbëngul se ulja e menjëhershme e taksave, siç ka premtuar Truss, do të rrezikonte përkeqësimin e krizës së kostos së jetesës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjenerali shqiptar i dërgon porosinë e fortë Vuçiqit

Ish-ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, Dritan Demiraj, ka komentuar pas deklaratës së…

Berisha takon Buxhovin:”NDAJMË TË NJËJTAT MENDIME PËR KOSOVËN DHE SHQIPERINË”

Ish-kryeministri shqiptar dhe ish-lider i PD-së, Sali Berisha ka takuar sot në…

Dritan Abazoviq përjashton nga qeveria ministren serbe

Mediat dhe shoqëria civile e kanë sulmuar shqiptarin Dritan Abazoviç si njeriun…

Mijallkov nuk u paraqit në gjyq, thotë se ka probleme me lukthin

Ish-shefi i policisë sekrete Sasho Mijalkov nuk u paraqit sot në seancën…

Përzgjidhet fotografia zyrtare e presidentes Vjosa Osmani

Në përputhje me Protokollin e Shtetit, është përzgjedhur fotografia zyrtare e Presidentes…