Ministrja e Jashtme e Britanisë së Madhe, Liz Truss, do të përcaktojë sot synimet e saj politike si kryeministre e ardhshme britanike, në një betejë gjithnjë e më të ashpër për ta zëvendësuar Boris Johnsonin, duke premtuar kështu se do të marrë vendime të vështira dhe do të nxit rritje ekonomike në këtë vend.

Truss doli e treta në raundin e parë të votimit mes deputetëve konservator, pas ish-ministrit të Financave, Rishi Sunak dhe ministres së Tregtisë, Penndy Mordaunt

Siç raporton Reuters, e për gjashtë kandidatët e tjerë që kanë mbetur do të votohet sot në raundin e dytë.

“Jam e gatshme të jem kryeministre nga dita e parë. Mund të udhëheq vendin, të marrë vendim të vështira”, tha Truss.

Ajo thotë se do të rrit mbështetjen për britanikët që po ballafaqohen me kostot të lartë të jetesës dhe do të jetë më e hapur për ndihmën sociale, duke premtuar taksa më të ulëta për kompanitë e goditura nga kriza si dhe është pro-reformave ekonomike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

S’ke tjetër zgjedhje: O me Albinin, o me hajna!

Kimete Bereisha / Të diturit,të ndershmit,të mërziturittë lënit pasdore,të shkelurit,të papunët,të braktisurit,të…

Sa kompensohen viktimat e krimit në Kosovë?

Mirëpo, viktimat e këtyre rasteve në Kosovë mund të marrin kompensim në…

Metaversi, teknologjia e pastër, hapësira e militarizuar: Pesë zhvillime teknologjike për t’i ndjekur gjatë vitit 2022

Nëse viti 2021 ishte vit kur bota kaloi nëpër tronditjen e shkaktuar…

Protesta të dhunshme në Hong Kong

Policia ka përdorur topa uji dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve, të cilët…

Vjosa Osmani me vizitë treditore në Shqipëri

Ushtruesja e detyrës së presidentes, njëherësh kryetare e Kuvendit, Vjosa Osmani, nga…