Lituania e ka treguar sot një dron ushtarak të prodhuar nga Turqia, të cilin planifikon ta dërgojë në Ukrainë për të ndihmuar në luftën kundër Rusisë.

“Kjo armë do të dërgohet në Ukrainë menjëherë pasi të jetë paraqitur në publik”, tha ministri lituanez i Mbrojtjes, Arvydas Anusauskas, në një konferencë për media në bazën ajrore veriore të shtetit baltik në Siauliai.

Lituanezët mblodhën 5.9 milionë euro gjatë tre ditëve për të blerë dronin për Ukrainën.

Një pjesë e fondeve u përdor më pas për pajisjen e dronit, ndërsa pjesa tjetër iu dedikua financimit të ndihmës humanitare për Ukrainën, shkruan Euronews.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aksion policor, së paku 8 persona të arrestuar

Ka vazhduar aksioni policor kundër përdoruesve dhe tregtarëve të lëndëve narkotike në…

“Grubi dhe Osmani jashtë Qeverisë”! Mexhiti: Nuk mund ta përfaqësojnë elektoratin e BDI-së në Shkup

Nga ajo që sheh nga jashtë, Izet Mexhiti, nuk sheh arsye urgjente…

Dalin pamjet nga shpërthimi i deposë së armëve në Siberi, bëhet evakuim emergjent nga zona (VIDEO)

Një shpërthim në një depo të armëve ruse në Siberi ka lëndaur…

Drejtori i shkollës, vëllai i Visar Ganiut, vjedh dokumentat natën, emërtohet nga ministri (Video)

“Stop” ka udhëtuar drejt Maqedonisë së Veriut pas denoncimit nga Komuna e…

Liderët e G7 shpalosin planin anti-pandemi

Johnson: Të sigurohemi që shkatërrime të tilla të mos përseriten më Udhëheqësit…