Lista Serbe ka bërë sot të ditur se nuk do të merr pjesë në zgjedhjet lokale në katër komunat në veri të Kosovës, ku një ditë më parë presidentja e Republikës, Vjosa Osmani mori vendim që të mbahen më 18 dhjetor.

Lista Serbe në një postim në Facebook shkruan se nuk do të merr pjesë në këtë zgjedhje.

“Duke marrë parasysh vendimin e Prishtinës për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme lokale në veri të Kosovës dëshirojmë të informojmë opinionin se Lista Serbe nuk do të marrë pjesë në këto zgjedhje dhe as qytetarët që mbështesin partinë tonë, prej të cilave mbi 95% janë në këto në këto hapësira”, shkruan Lista Serbe.

Ndryshe, Nenad Rashiq Partia Demokratike Progresive ka thënë një ditë më parë se nuk përjashtohet mundësia që Lista serbe të merr pjesë e zgjedhjeve nëse arrihet ndonjë marrëveshje. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani e Kurti homazhe në Prekaz: Përulemi para atyre që sakrifikuan për liri, pavarësi e bashkim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e shoqëruar nga kryeministri Albin Kurti, dhe…

SHBA: Të shtëna me armë zjarri, tre të vdekur dhe 11 të plagosur

Tre persona kanë vdekur si pasojë e të shtënave me armë zjarri…

Mijallkov nuk u paraqit në gjyq, thotë se ka probleme me lukthin

Ish-shefi i policisë sekrete Sasho Mijalkov nuk u paraqit sot në seancën…

Osmani: Njohja reciproke, qëllimi i vetëm për të cilin Kosova merr pjesë në dialogun me Serbinë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka deklaruar se Kosova merr pjesë në…

Vrasja në Gadime të Ulët, dyshohet për të lënduar – arrestohet një person si i dyshuar kryesor

Një person dyshohet se ka vdekur si dhe disa të tjerë janë…