Kryebashkiaku i Melitopolit, i cili thuhet se u rrëmbye nga forcat ruse pesë ditë më parë, është liruar, sipas këshilltarëve të presidentit ukrainas.

Presidenti Volodymyr Zelensky kishte akuzuar Rusinë se po kalonte në një “fazë të re terrori”, pasi Ukraina shfaqi pamjet e asaj që tha se kryetari i bashkisë, Ivan Fedorov, po largohej me sy të lidhur.

Melitopol ishte një nga qytetet e para që ra në duart e forcave ruse dhe u vendos një kryetar i ri bashkie. Qeveria e Ukrainës akuzoi gjithashtu Rusinë për rrëmbimin e kryetarit të qytetit të Dniprorudne.

Pas njoftimit të lirimit të Fedorovit, zyrtarët ukrainas postuan në mediat sociale një video të Zelenskyt, duke telefonuar kryetarin e bashkisë dhe duke i thënë atij se ishte “i lumtur të dëgjonte zërin e një njeriu të gjallë”.

Fedorov dëgjohet duke falënderuar presidentin që nuk e braktisi dhe tha se do t’i duhen një ose dy ditë për t’u rikuperuar dhe pastaj “do të jem në komandën tuaj për të kontribuar në fitoren tonë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rama: Shqipëria një nga dy vendet me më pak raste me COVID-19 në Evropë

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, duke iu referuar disa të dhënave për…

Bayerni barazim me Hertha (VIDEO)

Bayern Munich e ka filluar mbrojtjen e titullit me barazim 2-2 në…

DW: BE lë ende në tension Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria duhet të kenë ende durim. Në tetor…

Bashkëpunëtorët shqiptarë të UNMIK-ut/ Mbahen sekret emrat e atyre që bashkëpunuan në dosjet kundër UÇK-së

Misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK është treguar tejet i kujdesshëm në…

Filmuan protestën, dënohen dy gazetaret në Bjellorusi

Një gjykatë në Bjellorusi ka dënuar me 2 vite burgim dy gazetare…