Linjave ajrore anuluan 5,700 fluturime në Amerikë të premten, pasi stuhitë masive të dimrit penguan operacionet e aeroportit në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Kjo pasoi gati 2,700 fluturime të anuluara të enjten, ndërsa pak më shumë se 1,000 fluturime tashmë janë anuluar për të shtunën, sipas faqes së internetit të gjurmimit të fluturimeve FlightAware, shkruan Reuters.

Hekurudha e pasagjerëve Amtrak ka anuluar dhjetëra trena gjatë Krishtlindjeve, duke ndërprerë udhëtimin e pushimeve për mijëra persona.

10,400 fluturime të tjera në SHBA u vonuan të premten – duke përfshirë më shumë se 40% të atyre që operohen nga American Airlines (AAL.O), United Airlines (UAL.O), Delta Air Lines (DAL.N) dhe Southwest Airlines (LUV.N) – pas 11,300 fluturimeve që u vonuan të enjten.

Aeroporti Ndërkombëtar i Seattle-Tacoma kishte 357 fluturime, ose 63% të nisjeve, të anuluara të premten. FAA ngriti një ndalesë tokësore atje për shkak të borës dhe akullit, por vonesat e së premtes vonë ishin ende mesatarisht rreth tre orë.

Gati gjysma e fluturimeve të nisjes në Detroit Metro u anuluan, së bashku me 70% në Portland, 38% në LaGuardia të Nju Jorkut, 29% në Chicago O’Hare dhe 27% në Boston.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ministrat e BE-së, më 10 maj, diskutojnë për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian do të diskutojnë…

Ambsadori i Kosovës në Maqedoni, Gjergj Dedaj kontaktohet nga Gjykata Speciale

Ish kryetari i Partisë Liberale të Kosovës, Gjergj DedaJ, është kontaktuar nga…

Publikohet fotoja kur ushtari serb i pret kokën një shqiptari me sëpatë

Një foto e tmerrshme është publikuar së fundi nga mediat në Kosovë,…

Rreziku bërthamor më i lartë që nga kriza e raketave kubane e vitit 1962

Presidenti amerikan, Joe Biden ka thënë se rreziku bërthamor aktualisht është në…

Shpërthimi i zjarreve në Turqi, ka të lënduar

Autoritetet turke kanë evakuuar banorët në jug të Turqisë, ndërsa një zjarr…