Rreth 80 raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në 11 vende, thotë Organizata Botërore e Shëndetësisë, duke paralajmëruar se ka të ngjarë të raportohen më shumë raste.

OBSH-ja thotë se 50 raste të tjera të dyshuara janë duke u hetuar, pa përmendur asnjë shtet, shkruan BBC.

Më herët, infeksionet u konfirmuan në Itali, Suedi, Spanjë, Portugali, SHBA, Kanada dhe MB – ku u raportua rasti i parë evropian.

Lija e majmunëve është më e zakonshme në pjesët e largëta të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore.

Është një infeksion i rrallë viral, i cili zakonisht është i butë dhe nga i cili shumica e njerëzve shërohen brenda disa javësh, sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar.

Virusi nuk përhapet lehtë midis njerëzve dhe rreziku për publikun e gjerë thuhet të jetë shumë i ulët.

Nuk ka një vaksinë specifike për linë e majmunit, por një vaksinë kundër lisë ofron 85% mbrojtje pasi të dy viruset janë mjaft të ngjashëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjykata Speciale tregon se seanca e radhës do të zhvillohet ndaj katër ish-krerëve të UÇK’së

Dhomat e specializuara kanë treguar kush do të jetë pjesëmarrës si dhe…

Ish-presidenti ukrainas nuk u lejua të largohej nga Ukraina, derisa po udhëtonte në Lituani për një takim

Ish-presidenti ukrainas nuk u lejua të largohej nga Ukraina për të marrë…

Stoltenberg: Pak e besueshme se s’pati koordinim me Rusinë për uljen e aeroplanit në Minsk

Gazetari bjellorus, Roman Protasevich, u ndalua të dielën në Misk, pas devijimit…

Kryeministri Kurti: Sulmi ndaj policëve tanë në veri ishte terrorist

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar sërish për sulmet ndaj policisë…

G7 me projekte alternative kundrejt Kinës

Temat ekonomike dhe ato të politikës së jashtme dominuan ditën e dytë të samitit…