Një udhëheqës i lartë i Hamasit ka refuzuar të pranojë se grupi i tij vrau civilë në Izrael, duke pretenduar se në shënjestër ishin vetëm rekrutët.

Moussa Abu Marzouk tha për BBC se “gratë, fëmijët dhe civilët ishin të përjashtuar” nga sulmet e Hamasit.

Izraeli thotë se më shumë se 1,400 njerëz u vranë nga Hamasi në sulmet e 7 tetorit, shumica prej tyre civilë.

Marzouk  u përgjigj se pengjet nuk ishin në gjendje të liroheshin teksa Izraeli po bombardonte Gazën. Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se 10,000 njerëz janë vrarë që kur Izraeli filloi operacionet muajin e kaluar.

“Ne do t’i lirojmë ata. Por ne duhet të ndalojmë luftimet”, tha ai, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lajçak takohet me Kurtin, flasin për hapat e ardhshëm

I dërguari special për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, këtë të…

100 raste te reja me Kovid -19

Rreth 100 raste të reja me Kovid 19 janë konfirmuar gjatë 24…

Rusia i jep leje Kievit: Anijet e bllokuara me grurë mund të largohen nga portet e Ukrainës

Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se anijet e bllokuar me drithë…

Kurti: Nuk duhet të vonojmë në shpalljen e zgjedhjeve të reja, kemi shumë punë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se nuk duhet vonuar…

Presidenti Biden: Mizori e tmerrshme nga Rusia në Kramatorsk

Presidenti amerikan Joe Biden ka dënuar sulmet me raketa të Rusisë në…