Në ditën e 100 të luftës në Ukrainë, liderët e BE-së kanë shprehur solidaritetin e tyre me popullin ukrainas të cilët po i vuajnë pasojat e luftës.

“100 ditë më parë, Rusia nisi luftën e saj të pajustifikueshme kundër Ukrainës. Trimëria e ukrainasve kërkon respektin dhe admirimin tonë”, shkroi Ursula von der Leyen, presidente e Komisionit të BE-së.

“BE është e bashkuar dhe do të bëjë gjithçka që mundet për t’i dhënë fund kësaj lufte katastrofike”, shkroi Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel.

Po ashtu presidenti i Estonisë, Alar Karis dhe ai letonez, Egils Levits shprehën solidaritetin e tyre me Ukrainën përmes postimeve në rrjetet sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Bëjeni anëtarësimin e Kosovës më të lehtë, i thotë Kurti NATO-s dhe BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për AFP rreth mundësisë së…

Javën e ardhshme mbahet takimi në nivel të kryenegociatorëve të dialogut

Në Bruksel javën e ardhshme do të mbahet takimi i radhës në…

Hoxha i reagon Rexhepit: Politika është “sport” i rëndë

Sekretari i Lëvizjes BESA, Arjanit Hoxha ka reaguar në fajsbuk, pas deklaratave…

Zbulohet nënshkrimi i një funksionari të DBI-së te aferat e Boki 13-shit?

Një funksionar i lartë i DBI-së në ekzekutiv ka nënshkruar disa dokumente…

Scholz: Jemi të gatshëm të reagojmë me sanksione kundër Rusisë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka folur shkurt pas një takimi të liderëve…