Liderë dhe zyrtarë të lartë qeveritarë, përfshirë kancelaren gjermane, Angela Merkel, presidentin turk Recep Tayyip Erdogan, presidentin rus Vladimir Putin, presidentin francez Emmanuel Macron dhe kryeministrin britanik Boris Johnson do të mblidhen sot në Gjermani në një përpjekje për arritjen e një armëpushimi të qëndrueshëm në Libi dhe hapjen e rrugës për zgjidhje politike.

Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres do të bashkëkryesojnë Konferencën e Berlinit, që synon një angazhim më të fortë nga fuqitë botërore dhe aktorët rajonalë për mosndërhyrjen në Libi dhe për të mbështetur armëpushimin dhe embargon e armëve të OKB-së.

Presidenti turk Erdogan, i cili ndërmjetësoi përpjekjen e armëpushimit fundjavën e kaluar së bashku me homologun rus Putin, i ka kërkuar bashkësisë ndërkombëtare që të marrë më shumë përgjegjësi për t’i dhënë fund dhunës në vend.

“Bota nuk ka bërë sa duhet për të mbështetur aktorët pro diplomacisë dhe pro dialogut në Libi”, tha Erdogan në një artikull për ”Politico”.

Qeveria e njohur ndërkombtarisht e Libisë në Tripoli është sulmuar nga komandanti i forcave jolegjitime, Khalifa Haftar që nga prilli i vitit të kaluar.

“Turqia mbështet plotësisht qeverinë legjitime të Libisë të njohur nga OKB”, theksoi Erdogan përpara konferencës dhe kritikoi Egjiptin, Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) për mbështetjen e tyre për forcat e Haftarit, të cilat, siç tha ai, “përpiqen të kryejnë një grusht shteti në vend”.

Gjermania ftoi udhëheqësit e dhjetëra shteteve, përfshirë anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, fuqitë rajonale dhe disa nga vendet fqinje në konferencë.

Erdogan dhe Putin tashmë kanë njoftuar se do të marrin pjesë në konferencë në Berlin.

Presidenti Francez Macron, kryeministri britanik Johnson dhe kryeministri Italian Giuseppe Conte gjithashtu kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre.

Qeveria gjermane njoftoi gjithashtu se kryeministri i Libisë Fayez al-Sarraj dhe komandanti me qendër në Tobruk, Haftar, kanë pranuar ftesën për konferencë.

Administrata e SHBA-së konfirmoi se sekretari i Shtetit, Mike Pompeo do të marrë pjesë në Konferencën e Berlinit.

Zyrtarë të lartë nga Egjipti dhe EBA, që kryesisht mbështetësit komandantin e forcave jolegjitime Haftar, gjithashtu do të marrin pjesë në konferencë.

Të ftuar janë edhe presidenti i Algjerisë Abdelmadjid Tebboune dhe presidenti i Republikës së Kongos Denis Sassou Nguesso, i cili kryeson Komitetin e Nivelit të Lartë të Unionit Afrikan për Libinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…