Qeveria letoneze tha mbrëmë se një avion rus kishte shkelur hapësirën ajrore të saj në fillim të kësaj jave. Avioni fluturoi mbi territorin e shtetit baltik, një anëtar i BE- së dhe NATO-s , dje të hënën, 6 nëntor, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Letonisë.

Pasi ka kaluar ilegalisht kufirin, ai është kthyer në hapësirën ajrore ruse, sipas të njëjtit burim. Ministria e Punëve të Jashtme në Riga njoftoi se thirri të ngarkuarin me punë të ambasadës së Federatës Ruse.

Pas shkeljes, “po merren masat e nevojshme për të parandaluar çdo kërcënim për sigurinë e Letonisë”, sipas një deklarate diplomatike letoneze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kumanovë / Ata që s’kanë të lajmërohen për ndihma

Kryetari i komunës së Kumanovës, Maksim Dimitrievski përmes një statusi në fejsbuk…

Bombardimet ruse vrasin një monitoruese të OSBE-së në Kharkiv

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka thënë se një anëtare…

Ukraina paralajmëron rrezikun për rrezatim pas ndërprerjes së energjisë në termocentralin e Çernobilit

Substanca radioaktive mund të lirohen nga termocentrali bërthamor i Çernobilit të Ukrainës…

Ueb-faqet qeveritare në Ukrainë po sulmohen vazhdimisht, por hakerët ukrainas “po kundërvihen me sukses”

Faqet e internetit të Ukrainës janë nën sulm të vazhdueshëm nga hakerat…

Humb jetën gruaja shtatzënë në Gjinekologjinë e Çairit, shpëtohet foshnja

Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se 23 vjeçarja nga Shkup e…