Të paktën 36 persona janë plagosur, 11 prej janë në gjendje të rëndë, pasi një fluturim i Hawaui Airlines nga Phoenix në Honolulu të Hawait u godit nga turbulenca të forta.

Incidenti ndodhi pak para se të ulej avioni të dielën me 278 pasagjerë dhe 10 anëtarë të ekuipazhit.

20 persona u dërguan në spitalet lokale me lëndime që varionin nga plagë, mavijosje dhe humbje të vetëdijes deri te lëndimet në kokë.

Në momentin e turbulencës në atë zonë u raportua për stuhi. Fluturimi HA35 u ul në Aeroportin Ndërkombëtar Daniel K. Inouye në 10:50 me orë lokale të dielën.

Në një deklaratë, kompania Hawaiian Airlines tha: “Kujdes mjekësor iu ofrua disa pasagjerëve dhe anëtarëve të ekuipazhit në aeroport për lëndime të lehta, ndërsa disa u transportuan me shpejtësi në spitalet lokale për kujdes të mëtejshëm.”

Nga 20 personat e dërguar në spital, 17 ishin pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit.

Mes tyre është një foshnje 14-muajshe dhe një adoleshente.

Linja ajrore tha se po kryente një “hetim të plotë” të avionit, përpara se të kthehej në shërbim, shkruan BBC.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

I merret imuniteti Teofilovskit, por refuzohet kërkesa për paraburgimin e tij

Këshilli gjyqësor sot vendosi që t’ia marrin imunitetin gjykatësit Zoran Teofilovskit por…

Varhelyi: Integrimi i Ballkanit Perëndimor mbetet prioritet i BE-së

Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, tha sot se prioritet kryesor i…

Macron në pritje të telefonatës me Putin, çfarë do t’i kërkojë

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se shpresonte që të fliste me…

Në rajonin e Dibrës kapet drogë në vlerë të 500 mijë eurove

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se sot në afërsi të kufirit…