Eurodeputeti suedez, Charlie Weimers, i është kundërpërgjigjur shefit të diplomacisë ruse, Sergei Lavrov, pasi ky i fundit ka përsëritur edhe një herë kërcënimin për Suedinë në rast së ky shtet provon t’i bashkohet NATO-s.

Weimers ka thënë se secila kritikë që Lavrov e bën, për secilën shkelje të hapësirës ajrore të Suedisë dhe për secilin sulm ndaj synimeve të shtetit, Suedia vetëm nxitet dhe afrohet edhe një hap më afër NATO-së.

“A do ta konsiderojnë studiuesit e ardhshëm të politikës së jashtme një sukses të madh diplomacinë tuaj ngacmuese?

Vështirë”, ka shkruar eurodeputeti suedez.

https://t.co/KA2LFFWSKI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Antikorrupsioni: Deri në përfundim të zgjedhjeve ndalohen punësimet dhe ndërtimet publike

Në periudhën e sjelljes së vendimit për shpallje të zgjedhjeve presidenciale nuk…

Zharko Llukovski dha deklaratë shtesë në Prokurori për “Reket”

Me kërkesë të tij mëngjesin e sotëm Zharko Llukovski, ish-drejtori kryesor ekzekutiv…

Toçkov: Rezultati i fluksit të fundjavës në Ohër, do të shihet pas dhjetë ditëve

Për dhjetë ditë do të shihet nëse fluksi i vizitorëve në Ohër…

Kreu i Gazi Babës vazhdon heshtjen, s’ka zgjidhje për nxënësit e Bërnjarcës dhe Idrizovës

Nxënësit e fshatit Bërnjarcë dhe Idrizovë të komunës së Gazi Babës vazhdojnë…

Moldavia: Na duhet ndihmë për fluksin e refugjatëve ukrainas

Refugjatët kanë vazhduar të marrin rrugë nga Ukraina drejt Moldavisë, duke e…