Ka përfunduar takimi mes emisarit të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak dhe kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.

Pas takimit ai ka dhënë një prononcim për media, ku ka theksuar se palët janë pajtuar që mund të takohen në baza mujore, njofton Klan Kosova.

“Ne jemi këtu të shtyjmë procesin e normalizimit përpara dhe takimi tjetër do të ndodh sapo të përgatitet mirë dhe kjo është arsyeja që jam këtu sot”.

“Ne duam të sigurojmë që takimi të ketë substancë dhe të prodhojë diçka. E rëndësishme është që të dy liderët janë të gatshëm që të takohen dhe Bashkimi Evropian është i gatshëm t’i pres ata”.

“Jemi duke e përgatitur agjendën dhe nuk do t’i marr 13 muaj tjerë, mund të ju siguroj për këtë”.

“U pajtuam me liderët që ata janë të gatshëm të takohen në baza mujore dhe ky është synimi ynë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Spasovski dhe Çulev dëshmuan për softuerin e blerë nga Rashkovski

Ministri i Brendshëm, Oliver Spasovski dhe ish Ministri Teknik, Naqe Çulev, gjatë…

Amerikania e vrarë me thikë në Rusi ishte ish-marinse, një i dyshuar i arrestuar

Qytetarja amerikane Catherine Serou 34-vjeçe, e cila kishte shërbyer më parë në…

Ngrihen akuza kundër 11 personave për abuzime me dhënien e pasaportave

Prokuroria themelore publike në Shkup ngirit aktakuzë kundër 11 personave lidhur me…

Në një festë private në Izrael, të ftuarit panë një tragjedi – ‘një gropë u hap papritmas në pishinë dhe uji mori me vete dy burra’

Në një festë private në pishinë në Izrael, të ftuarit panë një…

Koreja e Veriut lanson dy raketa, në kohën kur SHBA-të dhe Koreja e Jugut po përgatiten për stërvitjet e përbashkëta ushtarake

Koreja e Veriut ka lansuar dy raketa në det, kanë njoftuar zyrtarët…