Emisari i BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se Samiti BE-Ballkani Perëndimor i ka zhgënjyer sërish vendet e këtij rajoni.

Lajçak thotë se kanë ndërmarr vendime për Evropën Lindore, por jo edhe për Ballkanin Perëndimor.

“Ne morëm një vendim gjeopolitik për Evropën Lindore, por nuk mund të kemi të njëjtin këndvështrim strategjik për Ballkanin Perëndimor. Kjo gjeneron zhgënjim të thellë në rajon. Jam krenar për udhëheqjen tonë evropiane në Lindje, por ne duhet ta rifitojmë atë për fqinjët tanë juglindorë”, ka shkruar Lajçak në rrjetin social Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Delegacioni i Ministrisë së Drejtësisë takon të ndaluarit në Qendrën e Paraburgimit në Hagë

Delegacioni i Ministrisë së Drejtësisë në krye me zëvendësministrin Blerim Sallahu, ka…

Vdes 27 vjeçarja në Bosnjë e Hercegovinë si pasojë e plagëve nga tërmeti

Një grua 27 vjeçare në Bosnje e Hercegovinë ka mbetur e vdekur…

Kurti: S’kemi hequr dorë nga reciprociteti me Serbinë, do ta vendosim kur të jemi të përgatitur

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Kosova do t’ia vendosë Serbisë masën…

MPB: Përdorimi dhe shitja e mjeteve piroteknike është e rrezikshme dhe e dënueshme

Ministria e Brendshme njofton opinionin se këtë vit po zhvillon një fushatë…

Mijëra ushtarë, 77 aeroplanë, 90 helikopterë,…: Të dhënat e fundit që tregojnë humbjet dhe dëmet e shkaktuara ushtrisë ruse nga Ukraina

Përveç mbi 12 mijë ushtarëve të vrarë, Ukraina thotë se kanë bërë…