Sot në Dibër është konfiskuar sasi rekorde e drunjve të prerë në mënyrë ilegale. Sipas banorëve të këtij qyteti, bëhet fjalë për rreth 240 metro kub të ngarkuara në rreth 10 kamionë. Ata flasin me frikë për rastin, sepse thonë se pas këtij biznesi qëndrojnë njerëz të afërt me pushtetin, që e kanë kaluar “vetingun” dhe kanë dalë të pastër.

Sipas tyre pas biznesit qëndron “kushëriri i parë i rahmetliut” dhe që mban post te ndërmarrja e pyjeve. Edhe pse insistuam, qytetarët nuk tregojnë emrin e “kontrabandistit” duke theksuar se atë e njohin të gjithë qytetarët e Dibrës dhe më gjerë. Ata nuk tregojnë as emrin e partisë së funksionarit në fjalë.

“Javën e kaluar ia kapën kamionët me drunj duke bë kontrabandë për në Strugë, mirëpo i nxori menjëherë nga policia sepse ka lidhje të forta. Me siguri edhe këto që ia kapën sot do i nxjerrë. Kamionë nuk janë në emrin e tij, por të personave tjerë. Bëjnë dallavera të lloj llojshme ”, thonë qytetarët për disa portale lokale.

Marrim vesh se këtyre ditëve në Dibër pritet të qëndrojë një ekip i emisionit “Fiks Fare” për të dokumentuar me incizim këtë biznes ilegal që po shkatërron pyjet.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…