Kush do të drejtojë në fund aeroportin në Kabul pasi forcat amerikane të largohen? Kjo pyetje – një pyetje jetike për sundimtarët e rinj talebanë të Afganistanit, por edhe për kombet perëndimore që ende shpresojnë të evakuojnë këdo që ka të drejtë – është subjekt i bisedimeve intensive dhe komplekse.

Javën tjetër, më 1 shtator, Aeroporti Ndërkombëtar Hamid Karzai do të jetë nën kontrollin e islamistëve të ashpër, të cilët tashmë të premten pretenduan se ishin zhvendosur në zona të caktuara të anës ushtarake të objektit.

“Ne po largohemi deri më 31 gusht. Në atë datë, ne po dorëzojmë – në thelb po i japim aeroportin popullit afgan”, tha të premten zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, duke ndërprerë spekulimet në lidhje me mundësinë që ai të bjerë në duar të ndërkombëtarëve, përcjell Telegrafi.

Sidoqoftë, qeveria afgane u rrëzua përballë përparimit të talebanëve në Kabul, dhe tani kryengritësit në pushtet, por ende nuk kanë formuar një qeveri.

“Drejtimi i një aeroporti nuk është një biznes i pakomplikuar”, tha Price. “Unë mendoj se është ndoshta e paarsyeshme të pritet që do të ketë operacione normale të aeroportit më 1 shtator”.

Ideja që aeroporti mund të mbyllej përkohësisht u ngrit të mërkurën nga shefi i tij, Sekretari i Shtetit Antony Blinken.

Ai tha se kishte pasur “përpjekje shumë aktive” nga vendet e rajonit për të parë nëse ato mund të ndihmojnë në mbajtjen e tij të hapur “ose, sipas nevojës, rihapjen e tij nëse mbyllet për një periudhë kohe”.

Blinken këmbënguli se fati i aeroportit ishte i rëndësishëm për talebanët, të cilët nuk donin ta gjenin veten përsëri në krye të një regjimi të refuzuar, siç bënë nga 1996 në 2001.

Islamistët janë veçanërisht duke shpresuar që ndihma humanitare të rrjedhë shpejt në vend.

Roli për Ankaranë?

Por aeroporti është gjithashtu i rëndësishëm për vendet perëndimore që duan të jenë në gjendje të nxjerrin qytetarët e tyre nga Afganistani, si dhe mijëra aleatë afganë të cilët nuk mund të evakuohen në transportin ajror të udhëhequr nga SHBA para 31 gushtit.

Deri tani, NATO ka luajtur një rol kyç: personeli civil i aleancës është kujdesur për kontrollin e trafikut ajror, furnizimin me karburant dhe komunikimet, ndërsa kontigjentet ushtarake nga Turqia, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Azerbajxhani ishin përgjegjës për sigurinë, përcjell Telegrafi.

Me tërheqjen e plotë të forcave ndërkombëtare që po afrohet me shpejtësi, është menduar prej kohësh që ndoshta Turqia do të hynte në “lojë”, duke ruajtur përgjegjësinë për sigurimin e perimetrit të aeroportit.

Shpresa ishte se talebanët do të pranonin praninë e një force të vogël nga Turqia, një komb kryesisht mysliman që është gjithashtu pjesë e NATO -s.

Por sapo morën pushtetin, talebanët kanë thënë vazhdimisht se nuk do të pranojnë asnjë prani ushtarake të huaj në Afganistan pas 31 gushtit, dhe ushtarët turq kanë filluar të tërhiqen.

Sidoqoftë, negociatat kanë vazhduar në frontin diplomatik.

Pas bisedimeve të para të premten midis zyrtarëve turq dhe talibanëve në Kabul, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan zbuloi se talebanët tani duan të mbikëqyrin sigurinë në aeroport, duke i ofruar Ankarasë mundësinë për të drejtuar logjistikën e tij.

“Ne do të marrim një vendim sapo të mbizotërojë qetësia”, tha Erdogan, duke thënë se sulmi vetëvrasës të enjten në portat e aeroportit tregoi se sa kompleks ishte misioni.

Përtej Turqisë, diskutimet mbi të ardhmen e aeroportit kanë përfshirë Katarin dhe operatorët privatë, ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë thënë se po veprojnë si lehtësues.

Por pyetja se kush e merr aeroportin është një çështje e ndjeshme: përtej shqetësimeve të sigurisë, aeroporti është në gjendje të keqe, thonë zyrtarët amerikanë, duke shtuar se përveç ushtrisë amerikane, ka pak entitete në botë të afta për të marrë përgjegjësinë prej saj nga një ditë në tjetrën.

Ekspertët amerikanë dhe perëndimorë në trafikun ajror sapo kanë përfunduar një vlerësim të aeroportit në një përpjekje për të vlerësuar nëse fluturimet komerciale mund të rifillojnë shpejt, tha Price të premten.

Zyrtarët e tjerë janë më të prerë: nuk do të ketë shumë kompani ajrore që do të bien dakord të fluturojnë në Kabul përderisa talebanët nuk janë në gjendje të ofrojnë garanci të vërteta mbi sigurinë dhe derisa infrastruktura është të jetë në gjendje të mirë pune.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…