Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka qëndruar sot për vizitë në Skenderaj, pas dëmeve që janë shkaktuar në këtë komunë si pasojë e vërshimeve ditë më parë.

Kurti është pritur nga kryetari i kësaj komune, Fadil Nura i cili i ka treguar për gjendjen e rëndë që ndodhet Skenderaj.

Këtë e ka bërë të ditur vetë Nura përmes një postimi në Facebook, i cili tha se pret përkrahje nga niveli qendror.

Postimi i plotë:

Sot me kryeministrin e Republikës së Kosovës, z.Albin Kurti dhe me ministrat z.Armend Mehaj dhe z.Elbert Krasniqi, vizituam Llaushën, për të parë afër dëmet e shkaktuara nga vërshimet, që përveç ekonomitë familjare dhe bujqësia, edhe infrastruktura publike është në gjendje të rëndë, ku në disa zona është vështirësuar qarkullimi dhe furnizimet. Dëme të konsiderueshme u shkaktuan edhe ne fermën e pulave.

Familjet e prekura dhe Skenderaj në tërësi, në këtë gjendje çfarë ndodhen pas përmbytjeve, kanë nevojë më shumë se kurrë për përkrahje nga niveli qendror, që të harrohet ajo që ndodhi e të nisim nga e para. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

20 euro gjobë nëse nuk respektoni masat për mbrojtje personale

Sipas dekretit të miratuar gjatë ditës së djeshme nga Qeveria, secili qytetar…

Bullgaria iu ngrit aktakuza pesë personave të dyshuar në lidhje me shpërthimin vdekjeprurës në Stamboll

Pesë të dyshuar janë paditur në Bullgari në lidhje me një shpërthim…

Stoltenberg në Zagreb: Maqedonia e Veriut së shpejti do të bëhet anëtare e NATO-s

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoletenberg në konferencë për medie me…

Shkëndija Kampione në ligën e Maqedonisë së Veriut

Klubi futbollistik Shkëndija nga Tetova pas fitores ndaj Borecit me rezultat 3-1…

Scholz: Putin po përpiqet të ndajë Evropën

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se presidenti rus Vladimir Putin ka…