Kryeministri i vendit, Albin Kurti në Ditën kombëtare të personave të zhdukur me dhunë gjatë luftës tha se në takimin që do të mbahet më 2 maj në Bruksel pret që çështja e të pagjeturve të trajtohet me urgjencë.

Kurti pas bëri homazhe pranë obeliskut dedikuar personave të zhdukur me dhunë tha se zgjidhja e çështjes së personave të zhdukur nuk i ka objektiv vetëm të pagjeturit, por edhe familjarët dhe mbarë popullin e Kosovës.

“Në aneksin e marrëveshjes së Ohrit është urgjente çështja e të pagjeturve… pres që më 2 maj, ashtu pra me urgjencë, të trajtohet çështja e të pagjeturve, e cila nuk i ka vetëm objektiv të pagjeturit, por edhe familjet e tyre dhe mbarë popullin tonë.

Të pagjeturit janë në një situatë të veçantë, ku ankthi është më i madh se pikëllimi, ku zemërimi është më i madh sesa vajtimi. Andaj, pres më 2 maj, nga lehtësuesit e dialogut, siç e kemi thënë në Ohër më 18 mars, kjo çështje të trajtohet me urgjencë”, është shprehur kryeministri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rrahje dhe krisma armësh në Shkup

Mbreme rreth orës 22 S.K. Nga fshati Kuçevishtë i Shkupit ka denoncuar…

Ushtarët rusë me video-mesazh për Putinin: Po përdorim armë të viteve të 40-ta

Ushtarët e mobilizuar rusë që luftojnë në Ukrainë, kanë regjistruar një video…

Gjyqi ndaj Gucatit e Haradinajt nis më 7 tetor, pritet të zgjasë deri më 17 dhjetor

Më 7 tetor pritet të hapet procesi i rregullt gjyqësor ndaj Hysni…

Kosova me nëntë mungesa të mëdha në ndeshjen ndaj Sllovenisë

Përfaqësuesja e Kosovës do të duhet të përballet me Slloveninë pa shumë…

Prokuroria jep detaje për zjarrin tragjik në Tetovë: Identifikohen viktimat

Prokuroria Publike sot njoftoi se po vazhdojnë aktivitetet që po i ndërmarrin…