“Sa i përket vëllimit kohor të punës që bëj, dialogu nuk është prioriteti numër 1 njësoj siç e kam thënë më parë”.

Kryeministri Albin Kurti në seancën që po zhvillohet në Kuvendin e Kosovës, ka thënë se pajtohet që nevojitet një seancë e mbyllur duke pasur parasysh se ka deputetë që flasin pa lidhje.

Ai kështu ka thënë duke iu referuar Arben Gashit të LDK-së dhe Abelard Tahirit të PDK-së.

“Sa i përket vëllimit kohor të punës që bëj, dialogu nuk është prioriteti numër 1 njësoj siç e kam thënë më parë”.

“E kam edhe një zëvendës që merret edhe me çështjen e dialogut, pra nuk ka ndryshuar. Përkushtimi im nuk është ajo çka shihet medoemos në lajmet televizive”.

“Është e vërtete që ne duam marrëveshje finale me njohjen e ndërsjellë dhe po them ndërkombëtarisht të obligueshme sepse na nevojitet një marrëveshje”.

“Është e vërtete që ne e kemi kritikuar dialogun dikur, por çfarë ka qenë ai dialog. Nëse kemi ndryshuar qëndrim, atëherë ajo ka ndodh me 10 shtator 2014 me marrëveshjen e VLAN-it”.

“E kam shumë të vështirë të diskutojmë për strategji me dikë që thotë nuk na interesojnë rrugët që shtrohen në veri”.

“Tahiri tha kemi policë që nuk mund t’i mbrojnë institucionet në veri. Kjo është sikur t’i bësh thirrje Serbisë”.

“Pajtohem me Hoxhajn kur thotë se na nevojitet një seancë e mbyllur kur kemi deputete që flasin kaq pa lidhje”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Berisha: Heqja e taksës së Rrugës së Kombit, një nga dy vendimet e para të PD-së në qeveri

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se një nga dy vendimet…

Rriten çmimet e derivateve të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së…

Medvedev: Nuk është blof! Rusia ka të drejtë të përdorë armët nukleare

Rusia do t’i bëjë të gjitha për të parandaluar përdorimin e armëve…

Insiston Ajazi: Kryesia do ta marrë për bazë kandidaturën time, Lladrovci do të jetë pjesë e ekipit tim fitues

Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka thënë se kandidati i…

Kurti sot në Turqi, pritet nga Erdogani

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, do të takohet sot me presidentin e…