Kryeministri Albin Kurti, e ka përmendur sërish qëndrimin neutral të Serbisë për situatën në Ukrainë të luftës me Rusinë.

Ai, në një tryezë ekonomike të organizuar në Greqi, ka deklaruar se Ballkani Perëndimor ka nevojë për Procesin e Berlinit.

“Për sa i përket sigurisë së Ballkanit Perëndimor, fatkeqësisht rrethanat i kemi kur një shteti i Ballkanit Perëndimor nuk iu bashkua sanksioneve ndaj Federatës Ruse, fqinjit ynë verior, Serbia. Ata kanë marrëdhënie shumë të ngushta për sa i përket ekonomisë, ushtrisë, kulturës, etj, e kështu me radhë”.

” Zgjidhja për Ballkanin Perëndimor sigurisht që është Bashkimi Evropian dhe drejt këtij qëllimi, ne kemi nevojë për Procesin e Berlinit, një fillim i ri, një fillim nga kancelari gjerman Olaf Scholz, dhe unë kam besim të madh në udhëheqjen e tij. Unë besoj se me presidentin Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë dhe kancelari Scholz në Berlin ne mund të rishikojmë lidhjen transatlantike”, ka thënë Kurti.

Krahas kryeministrit Kurti, të ftuar në panel janë edhe Dritan Abazoviq, kryeministër i Malit të Zi, Zoran Zaev, ish-kryeministër i Maqedonisë së Veriut, Sir Stuart Peach, i dërguari special i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor dhe George Katrougkalos, ish-ministër i Punëve të Jashtme të Greqisë. Paneli do të drejtohet nga Joan Hoey, drejtor për Evropë, The Economist Intelligence Unit, redaktor, The Democracy Index.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zelensky: Shënjestra kryesore e Rusisë jam unë dhe familja ime, Kievi i rrethuar

Vijojnë luftimet në rrethinat e Kievit në ditën e dytë të sulmit…

“Rastet e montuara”, raportet ndërkombëtare bazë për propozimin

Ligji për rivlerësimin e fakteve dhe provave të përdorura në procedurë gjyqësore…

Në RMV shkelen të drejtat e punëtorëve! 80 mijë ankesa për rroga dhe shtesa të papaguara, largime nga puna

80 mijë ankesa për shkeljen e të drejtave të punëtorëve kanë arritur…

Arjanit Hoxha tregon prapaskenat me Kastriot Rexhepin

Sekretari gjeneral i Lëvizjes Besa, Arjanit Hoxha, ka folur sërish në lidhje…

Shtabi i krizës mbështet propozimin e MSH-së: Ora policore të filloj nga ora 23:00

Shtabi i krizës në mbledhjen e sotme ka mbështetur propozimet e Ministrisë…