Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka thënë se dhjetë komunat me shumicë serbe në Kosovë, kanë marrë mesatarisht 62 për qind më shumë buxhet për kokë banori, si dhe 89 për qind më shumë shpenzime kapitale për kokë banori se 28 komunat e tjera, 27 prej të cilave janë me shumicë shqiptare.

I pari i qeverisë tha se këto të dhëna janë marrë nga Departamenti i Buxhetit në ministrinë e Financave nga 14 vitet e fundit, teksa shtoi se gjashtë komunat me shumicë serbe që janë në jug, kanë performuar vazhdimisht më mirë se ato katër që janë në veri.

“Politikanët serbë dhe udhëheqësit komunalë në 6 komunat jugore ishin të gatshëm dhe në gjendje të planifikonin, siguronin dhe zbatonin më shumë infrastrukturë arsimore, shëndetësore dhe transporti për qytetarët e tyre sesa 4 komunat në veri”, shkroi Kurti.

Tutje, ai tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të kërkojë llogari nga Qeveria e Serbisë për privimin e katër komunave veriore.

“Komuniteti ndërkombëtar duhet të kërkojë llogari nga Qeveria e Serbisë për privimin e këtyre 4 komunave veriore nga zhvillimi i duhur. Detyrimi i saj ndaj qytetarëve vendas nëpërmjet një grushti kriminelësh, të udhëhequr nga paratë, narkotikët dhe trafikantët e armëve në listën e zezë të Thesarit të SHBA-së, duhet të dënohet publikisht”, ka shkruar Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VIDEO / Pamje nga incidenti, dy të vdekur dhe dhjetëra persona të lënduar në një sinagogë në Izrael

Të paktën dy të vdekur dhe 100 persona u lënduan, disa prej…

Në Klinikën Infektive mbi 10 persona të dyshuar me coronavirus, rezultatet dalin sot

Në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, aktualisht janë mbi…

Britania aprovon ekstradimin e Julian Assange

Ekstradimi i themeluesit të Wikileaks, Julian Assange në SHBA është miratuar nga…

Aziri: Në Maqedoni më lehtë marrin shtetësi kriminelët ndërkombëtar sesa qytetarët që kanë lindur këtu

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët, Elmi Aziri në konferencën e sotme për…

Bullgaria kërkon përgjegjësi për djegjen e flamurit bullgar në Australi nga diaspora maqedonase

Qeveria bullgare kanë kërkuar përgjegjësi për djegien e flamurit bullgar gjatë kohës…