Situata e tensionuar në veri të vendit, mblodhi të dielën Këshillin e Sigurisë në Prishtinë.

Pas këtij takimi kryeministri Albin Kurti, doli në konferencë me ministrin e Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla.

Fillimisht Kurti u la pak faj paraardhësve për mosintegrim të veriut, pastaj si shef i ekzekutivit pohoi se bllokimet e rrugëve atje po i dirigjon Beogradi.  Por, heqjen e tyre ia kërkoi misionit paqeruajtës të KFOR-it.

E shtyrjes së zgjedhjeve që i paraprijnë edhe afatet shtesë për targa e dokumente,  Kurti nuk e sheh si zbutje të qeverisë që drejton.

Derisa ministri i Brendshëm, konfirmoi se serbët vendosën 6 barrikada si protestë ndaj arrestimit të ish-policit Dejan Pantiq, ku pati edhe të shtëna.

Por Sveçla nuk komentoi raportimet se pas këtij zhvillimi pati bllokim të patrullave policore.

Të dy qeveritarët u bënë thirrje serbëve nga veriu që të bashkëpunojnë me institucionet kosovare dhe të mos bien pre e grupeve kriminale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

A do të kthehet Janeva?!

Kryeprokurorja speciale, Katica Janeva e cila kohëve të fundi është protagonistja kryesore…

Gjendet pa shenja jete një person në Pejë

Një person është gjetur pa shenja jete në qytetin e Pejës. Lajmin…

Konfiskohet marihuanë në vlerë prej 800.000 eurove, kryeshefi nga Prilepi ka qenë “pastrues”

Ishin ndjekur për disa muaj, kurse dje MPB-ja në bashkëpunim me Shërbimin…

Publikimi i rezultateve nga KQZ – komunat e fituara dhe ato që shkojnë në balotazh

Pas mbylljes së vendvotimeve, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur t’i publikoje…

Mediumi spanjoll: Spanja po e përgatit kthesën historike karshi Kosovës

Qeveria e Pedro Sanchezit po përgatitet për një kthesë historike sa i…