Kryeministri Albin Kurti është pritur sot në takim nga presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan, në Stamboll të Turqisë.

Sipas Kurtit, ata janë pajtuar që ta intensifikojmë bashkëpunimin veçanërisht në fushat e investimeve, tregtisë dhe sigurisë.

“I nderuar që u prita nga Presidenti Rexhep Taip Erdogan sot në Stamboll. E falënderova për mbështetjen e pakushtëzuar të Turqisë për Kosovën ndër vite. Ne ramë dakord që të intensifikojmë më tej bashkëpunimin tonë, veçanërisht në fushat e investimeve, tregtisë dhe sigurisë”.

Ndërsa presidenti turk në një konferencë të përbashkët me Kurtin ka thënë se e mbështet dialogun Kosovë-Serbi dhe se pret nga palët që të demonstrojnë qasje konstruktive në këtë drejtim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Konjufca pret Arifin, flasin për përfshirjen e Luginës së Preshevës në dialog

Kryetari i Preshevës së bashku me deputetin e Shqiptarëve në Serbi, Argjend…

Pas intervenimit kirurgjik, presidentja Osmani lirohet nga spitali

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila me 2 nëntor i është…

Kryeministri japonez mendon ta vizitojë Kievin

Kryeministri japonez Fumio Kishida i ka thënë presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyt në…

Avokati Raufi: Fatime Fetai nuk e ka drejt!

Avokati mbrojtës Naser Raufi theksoi për INA se prokurorja Fatime Fetai sot…

Muki e godet Mickoskin për shqiptarët

Nënkryetari i LSDM-së, Muhamet Zekiri ka reaguar ndaj deklaratave të liderit të…