Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka konfirmuar lirimin e tre policëve që u rrëmbyen nga forcat serbe. Edhe pse të lumtur me lirimin e tyre, Kurti thotë se rrëmbimi dhunon të drejtat e njeriut dhe se agresioni serb duhet të mbajë përgjegjësi.

“Mund të konfirmojmë se 3 policët e rrëmbyer janë liruar. Ndonëse jemi të gëzuar që ata do të mund të kthehen tek familjet e tyre, ky rrëmbim konsiston në dhunimin serioz të të drejtave të njeriut dhe duhet të dënohet. Agresioni serb duhet të mbahet përgjegjës”, shkroi Kurti.

Kujtojmë që ditën e sotme, Gjykata e Kralevës i ka komunikuar tre policëve aktakuzën dhe se ata mund të mbrohen në gjendje të lirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

BE do takim Kurti-Vuçiq në Bratisllavë

Emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, po bën…

Gjermania kërkon t’i jepet fund ndjekjes penale ndaj Assange

Deputetet e Bundestagut- SHBA: hiqni dorë nga ekstradimi pasi dëshmitari përgënjeshtroi akuzat…

Çmimi i naftës rritet në nivelin më të lartë që nga viti 2008

Çmimet e naftës u rritën në nivelin më të lartë që nga…

Prokuroria kryen bastisje në shtëpinë e Rashkovskit

Prokurorja për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskovska ka…

SHBA: Të shtëna me armë zjarri, tre të vdekur dhe 11 të plagosur

Tre persona kanë vdekur si pasojë e të shtënave me armë zjarri…