Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka folur për kërkesën e tij që në Kosovë të shtohen trupat e KFOR-it.

Ai tha se Kosova ka shprehur interesimin që të ketë prezent më shumë ushtarë të KFOR-it për shkak të 48 bazave ushtarake të Serbisë në kufi me Kosovën.

“28 baza janë ushtarake dhe të tjerat quhen civile por sidomos për shkak se prezenca e elementeve ushtarake paramilitare si mercenarët e Wagnerit, ku prezenca e tyre në këto baza është shumë brengosëse dhe sfiduese”, është shprehur Kurti.

Tutje, ai tha se për më shumë se dy dekada, në Kosovë janë prezent ushtarët austriakë dhe sipas tij, për krejt këto vjet, Kosova s’ka pasur asnjë incident me ta dhe ka pasur vetëm kujtime të mira.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Konjufca në takimin me komandantin e KFOR-it, Federici: Serbia mbetet burim destabiliteti në Kosovë e rajon

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot…

Filipçe: Nga nesër fillojmë terapinë e kombinuar, klorikinë+azitromicinë

Ministri i Shëndetësisë, Flipçe gjatë konferencës për shtyp mbi gjendjen e koronavirusit…

Mogerini: Refuzimi i Shkupit dhe Tiranës është më shumë se shans i humbur, ai është gabim historik

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme të BE-së në largim, Federika…

Osmani takoi ministrin Mehaj dhe komandantin Rama, flasin për ngritjen e kapaciteteve të FSK-së

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, sot priti në takim koordinues…

Gardianët e Kombit: “Ne na solli këtu vetem dashuria ndaj atdheut dhe popullit tonë”

Populli jonë i dashur Sado që mundohen të na mposhtin me shkrime…