Kryeministri Albin Kurti, ndalimin e Rada Trajkoviqit nga Serbia në kufirin me Kosovën, e ka quajtur hakmarrje kundër serbëve të Kosovës, të cilët i binden ligjeve të Kosovës.

“Ndalimi 10-orësh kufitar i Dr. Rada Trajkoviqit, këshilltare e ministrit të Kosovës Nenad Rashiq dhe diabetike, për herë të dytë këtë javë nga regjimi autokratik i Serbisë, është një shkelje e rëndë e të drejtave të njeriut dhe hakmarrje tipike kundër serbëve të Kosovës që i binden ligjit”, tha Kurti, ndërsa i etiketoi SHBA-në, Josep Borrellin dhe Miroslav Lajçakun.

Kujtojmë se Trajkoviqi është ndaluar dje nga policia kufitare serbe teksa po shkonte nga Kosova për në Serbi. Ajo aktualisht është duke u mbajtur nga pjesëtarë të BIA-s serbe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Drejtori i FBI-së jep alarmin: TikTok kërcënon sigurinë kombëtare

Drejtori i FBI-së, Chris Wray ka shprehur shqetësimin për sigurinë kombëtare në…

Kërcënohet zëvendësministri Zafir Berisha

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se zëvendësministri, Zafir Berisha është…

Kurti del në konferencë për media në orën 15:00

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot do të mbajë konferencë për media.…

SHBA-ja dhe Kina pranë një momenti të ri “Sputnik”

Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë amerikane, gjenerali Mark Milley, konfirmoi…

Sulmet e orkestruara nga Beogradi në veri/ Zbulohen grupe të strukturuara me përvojë ushtarake

Tensionet në veri të martën arritën thuajse kulminacionin, bombat u hodhën, shok-bombat…