Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka prezantuar para deputetëve në Parlamentin e Kosovës, strategjinë e sigurisë së Kosovës.

Ai theksoi se kjo strategji do të provojë plane dhe dokumente që ndërlidhen me sigurinë kombëtare dhe atë publike.

“Jam i nderuar që para jush të prezantojë Strategjinë e Sigurisë së Kosovës, të dytën me radhë që nga shpallja e pavarësisë së republikës sonë, kjo është strategjia ombrellë, e sektorit të sigurisë, që njeh rreziqet dhe kërcimi dhe sfidat për sigurinë e Kosovës, njëkohësisht paraqet mundësinë dhe vizionin për të ardhmen tonë”, ka deklaruar Kurti.

“Kjo strategji do të provojë plane dhe dokumente tjera që ndërlidhen me sigurinë kombëtare dhe sigurinë publikë, mbrojtjen dhe diplomacinë”.

“Kjo strategji është hartuar në bashkëpunim të ngushtë më të gjitha institucionet shtetrorë, ajo i është nënshtruar procesit të kosulltimit të jashtëm dhe brendshëm, përfshirë shtetet e Quinitit dhe vendet tjera mike, dhe poashtu akademikë”.

“Kemi themeluar një grup, punues me anëtar të nivelit të lartë, me qëllim të intensifikimit të punës për anëtarësim në NATO, për çka kemi gjetur një mirëkuptim shtesë nga vendet mike, ne synojmë anëtarësim sa më të shpejt në Partneritet për Paqe”.

“Njëkohësisht po punojmë për aplikimin e Kosovës për statusin  kandidat dhe po zbatojmë, reformat e nevojshëm për të lehtësuar procesin e integrimit në Bashkimin Evropian”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Qeveria gjermane me paketë ndihme prej 200 miliardë eurosh për faturat e energjisë

Qeveria gjermane ka prezantuar planet për një paketë të re lehtësimi në…

Pamjet/ Spitali i Fierit gati të hapë dyert, transformimi!

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu inspektoi punimet në spitalin rajonal memorial në…

Tërmeti 5 ballë

Mbrëmjen e së shtunës (31 gusht), një tërmet 5 ballë ka tronditur…

Qeveria: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, ka hedhur poshtë si të pavërteta pretendimet…

Banka Botërore: Lufta në Ukrainë mund të shkaktojë recesion global

Shefi i Bankës Botërore: E vështirë të gjenden mënyra për të shmangur…