Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka mbajtur një fjalim në mbledhjen e 48-të të Këshillit të Përgjithshëm të VV-së.

Ai ka folur në lidhje me energjinë elektrike, duke thënë se çmimi është vazhdimisht në rritje.

Kurti tha se për të dal nga kjo krizë energjetike, mënyra më e mirë është kursimi.

Ai gjithashtu theksoi se kanë ndarë 100 milionë euro për të zbutur ndikimin e rritjes së faturave të energjisë.

“Ne tashmë kemi ndarë 100 milionë euro për të zbutur ndikimin e rritjes së faturave të energjisë për qytetarët, por çmimi i energjisë është vazhdimisht në rritje, prandaj na duhet një debat i hapur dhe i sinqertë mes nesh mbi gjendjen që jemi dhe sfidën që kemi përpara në mënyrë që gjatë dimrit të fokusohemi  në atë që është e mundur e mbi të gjitha është kursimi i energjisë”, u shpreh ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shaqir Fetai mbahet “peng” në Medresenë ISA BEU

Vetëm me ndihmën e policisë shtetërore, të cilën e ka kërkuar drejtori…

Shkencëtari britanik, Shattock: Do të duhet të jetojmë për shumë dekada me coronavirusin

Palestrat dhe pishinat e shtëpisë po rihapën sot me rastin e lehtësimit…

Çair, përleshje me armë mes dy eprorëve të policisë

Në objektin hotilerik “Galaksia” në Cari ka pasur një përleshje ku janë…

Si e shkaktoi pandemia një valë të madhe të urisë në Evropë?

Jeta nuk ishte e lehtë për Patrician, madje edhe para periudhës së…

Jotova: Në regjistrim dolën pak bullgarë sepse u kërkohej dëshmi se janë me origjinë nga Bullgaria

Nënkryetarja e Bullgarisë, Iliana Jotova sot ndodhet në Ohër ku po vazhdon…