Kryeministri Albin Kurti para kabinetit qeveritar tha se po “kalon me shpejtësi” afati që autoritetet shtetërore i kanë dhënë KFOR-it për largimin e barrikadave në veri.

Kurti shtoi se vendosja e barrikadave është një veprim i “paligjshëm dhe i patolerueshëm”.

Ai ka thënë se qeveria është duke pritur që KFOR-i t’i largojë barrikadat brenda afatit që i është dhënë, shkruan Ekonomiaonline.

“Vendosja e barrikadave në rrugë, është veprim i paligjshëm dhe nuk do të tolerohet. Në përputhje me vlerësimin e sigurisë, ne i kemi dhënë kohën dhe hapësirën KFOR-it për të vepruar, por sigurisht se kjo kohë po kalon me shpejtësi”.

“Nuk mund të qëndrojnë edhe parimi i lëvizjes së lirë, edhe barrikadat në rrugë”, ka thënë ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti, deputetëve: Dje kemi paguar dy milionë e gjysmë euro për import të energjisë, ku t’i gjejmë paratë mi pagu këto shpenzime

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në seancën e sotme të Kuvendit të…

Rrjedh ‘dokumenti’ i kompletimit të shpërbërjes së Jugosllavisë, përmendet edhe ndryshimi i kufijve të Kosovës

Skenat politike të Bosnje e Hercegovinës dhe Sllovenisë janë tronditur nga lëvizjet…

Zbulohet një tjetër arsenal armësh, iu shërbente grupeve kriminale

Një tjetër arsenal armësh është zbuluar nga Policia e Tiranës, pas hetimeve…

Tensionet ushtarake në Ukrainë, Rusia përplaset me Britaninë – përmendet edhe Kosova

Ambasada e Rusisë në Britani të Madhe ka nisur një debat lidhur…

Gjenerali amerikan thotë se ushtria britanike nuk është më forcë superiore luftarake

Një gjeneral i ushtrisë amerikane gjatë një bisede private me ministrin britanik…