Alexei Navalny është në një situatë “kritike” pas helmimit të mundshëm, tha një bashkëpunëtor i tij i ngushtë. Lideri i opozitës ruse raportohet se kishte dhimbje të forta barku ndërsa një autoambulancë u dërgua në burg.

Navalny, politikani më i shquar i opozitës ruse, ka pasur dhimbje të forta stomaku në burg, të cilat mund të jenë rezultat i një helmi me veprim të ngadaltë.

Ruslan Shaveddinov deklaroi javën e kaluar se një ambulancë u thirr në burgun e sigurisë maksimale IK-6 në Melekhov, rreth 250 km në lindje të Moskës, ku ai është i burgosur.

“Situata e tij është kritike, të gjithë jemi shumë të shqetësuar”, tha Shaveddinov Guardian në një intervistë telefonike, raporton theguardian.

Shaveddinov shtoi se situata duhet të ketë qenë shumë e keqe nëse thirrej ndihma dhe autoritetet e burgut refuzuan ta shtronin në spital Navalnyn.

Nuk ka pasur asnjë përditësim për shëndetin e Navalny që nga arritja e ambulancës, tha Shaveddinov, sepse autoritetet e burgut po bëjnë gjithçka që munden për ta izoluar atë. Navalny komunikon me botën e jashtme përmes avokatëve të tij.

Opozitari 46-vjeçar po vuan gjithsej 11 vjet e gjysmë burg për akuzat e mashtrimit dhe përbuzjes së gjykatës, të cilat grupet e të drejtave thonë se ishin të sajuara për t’i mbyllur gojën.

Navalny u helmua me Novichok, agjent nervor i prodhuar nga sovjetikët, në një udhëtim në Siberi në vitin 2020. Ai po trajtohej në Berlin dhe akuzoi presidentin rus, Vladimir Putinin se qëndronte pas sulmit. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

U vihet zjarri makinave të personave të afërt me LSDM-në

Pesë automjete janë shkrumbuar mëngjesin e sotëm në qytetin e Shtipit, informon REL.…

Ish-anëtari i Iluminatit pasi është larguar nga shoqëria sekrete ka zbuluar gjithçka

Historia e tij filloi në vitin 1964 ndërsa ndiqte mësimet në Harvard.…

Luftime intensive në rrugët e Severodonetsk

Forcat ruse në qytetin kyç të Severodonetsk ‘nuk kanë bërë përparime në…

Digjen 2 makina me targa RKS në Zubin Potok

Dy makina, që ishin riregjistruar me targat Republika e Kosovës (RKS) rreth…

E pëson ushtria belge, hakerët gjejnë “vrimën” dhe paralizojnë sistemin e rrjetit kompjuterit të ministrisë së Mbrojtjes

Ministria belge e Mbrojtjes është ballafaquar me një sulm të rëndë kibernetik,…