Shtetet që e “keqtrajtuan Ukrainën”, do të mbajnë përgjegjësi pas përfundimit të luftës, ka paralajmëruar ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba.

Në një intervistë për BBC-në, ai tha se zgjedhja e bërë nga çdo komb pas pushtimit të Rusisë do të “merret parasysh në ndërtimin e marrëdhënieve të ardhshme”.

Ai paralajmëroi gjithashtu se vonesat e dërgesave të armëve perëndimore do të kushtonin jetë ukrainase.

“Nëse një dërgesë shtyhet për një ditë, do të thotë se dikush do të vdesë në vijën e parë”, tha ai.

Në një intervistë të gjatë për BBC-në, Kuleba diskutoi gjithashtu se si beson se lufta do të përfundojë, rolin e Kinës në luftë dhe zhgënjimin e tij që Papa Françesku nuk e ka vizituar ende vendin e tij në kohë lufte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermania: Tërheqja e ushtrisë amerikane dobëson NATO-n

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer vlerësoi sot se planet e presidentit…

Gjermania lejon Poloninë t’ia dërgojë Ukrainës avionët e vjetër luftarakë

Gjermania e ka miratuar kërkesën e Polonisë për t’i eksportuar pesë avionë…

Rëndohet aktakuza kundër Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit (DOKUMENT)

Aktakuza ndaj katër drejtuesve të lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim…

Në prag të protestës , organizatorët me thirrje për pjesëmarrje sa më masovike

Rrjeteve social po bëhen thirrje për pjesëmarrje sa më masiovike në protestën…

Osmani takoi administratoren e USAID-it, konfirmohet mbështetja për Kosovën

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me administratoren e USAID-it, Samantha Power, të…