Punonjësit e administratës publike do të dalin në rrugë në qoftë se nuk plotësohen kërkesat e tyre për rritjen e pagave. Sipas tyre autoritet nuk përfillin kërkesat e tyre për rritjen e pagave të tjera në përputhje me atë minimale.

BLAGOJA RALLPOVSKI KRYETAR I KSL-së

“Në qoftë se deri më 26 prill, Qeveria nuk i plotëson kërkesat tona do të dalim në rrugë çdo ditë, duke filluar nga 26 prilli, prej orës 16 para Kuvendit deri në ora 17 para Qeverisë. Në këtë mënyrë do t’i kërkojmë të drejtat tona pasi që metë vërtetë jemi të dëshpëruar dhe ndjehemi të manipuluar”.

Nëpunësit administrativ nuk pranojnë rritje të rrogës prej 100, 200 apo 300 denarë.

BLLAGOJA RALLPOVSKI KRYETAR I KSL-së

Në qoftë se miratohet ligji kjo do të jetë nënçmuese për adimistratën publike me rritje prej 100, 200 apo 300 denarë të rrogave. Ata deputet të cilët do ta votojnë këtë ligj do të tregojnë se janë kundër të drejtave të punëtorit. Në këtë mënyrë do të vazhdojë manipulimi i cili po zgjat veçmë 3 vite.

Në seancë plenare sot do të votohet ligji për nënpunës shtetëror i cili parasheh rritje të pagavetë adimistratës për 300 denarë. Sindikalistët u bëjnë thirrje deputetëve që të mos votojnë këtë ligj i cili është nënçmues për punëtorët administrativ. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Hallaçi komenton rastin me dokumentarin “Trimat e Kumanovës”

Emisioni investigativ Top Story denoncoi sulm kibernetik ndaj dokumentarit “Trimat e Kumanovës”…

Tërmeti i fortë shkaktoi çarjen e tokës, njerëzit dalin në rrugë të frikësuar

Një tërmet me madhësi 6 ballë ka goditur shtetin e thyer të…

Palestinezët u kundërpërgjigjen sulmeve izraelite. Brenda disa minutave 130 raketa drejt Tel Avivit

Përplasjet e përgjakshme midis palestinezëve dhe ushtrisë izraelite vazhdojnë dhe të paktën…

Një muaj nga tragjedia në Bullgari, ende i paqartë shkaku i aksidentit

Hetuesit dhe ekspertët më të mirë në Bullgari po e kompletojnë raportin…

Avdullah Hoti për kryeministër! Reagon Kurti

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti në një konferencë me gazetarë ka theksuar…