Javën e kaluar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, ka paralajmëruar për mundësinë që Rusia në fazën e re të sulmeve të përdorë armë kimike në Ukrainë.

E kryetari i qytetit në veri të Ukrainës, pretendon se kanë gjetur mbetje të armëve kimike, transmeton Telegrafi.

Kryetari i Trostieanetsit, qytet në veri të Ukrainës në rajonin Sumy, pretendon se autoritetet kanë gjetur mbetje të armëve kimike në fshatin që më herët ishte okupuar nga rusët.

“Në fshatin Bilka kemi gjetur mbetje të armëve kimike, sarin dhe gjëra tjera. Kemi zbuluar ampula”, shtoi ai.

E pas paralajmërimit të Zelensky, sa i përket përdorimit të mundshëm të armëve kimike në fazën e re të luftës në Ukrainë, janë shfaqur raporte të ndryshme se Moska në Ukrainë tashmë ka përdorur armë të tilla.

Besohet se ndaj banorëve të Mariupolit është përdorur një kimikal helmues, që shkakton probleme të rënda në sistemin e frymëmarrjes (kanalet respiratorë). /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Putini nuk do të ndalet në Ukrainë”, paralajmëron presidenti i Lituanisë

“Dua të them me të vërtetë të gjitha mjetet nëse duam të…

27 Prilli/ Sela: Vizitova Feta Halimin, njeriun e pafajshëm që qëndron në këtë burg

Kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në katër vjetorin e zhvillimeve…

Sveçla dhe Komisionerja Evropiane për Punët e Brendshme flasin për luftën kundër krimit të organizuar

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla sot ka takuar Komisioneren Evropiane…

Amnesty International: Armë serbe u përdorën nga grupet që vranë civilë në Afrikë

Ekspertët e armëve të Amnesty International kanë identifikuar armët e prodhuara nga…

Haradinaj kujton Haxhi Zekën e Shaban Polluzhën: Ishin frymëzim për brezin e UÇK-së

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj sot përkujtoi…