Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko ka thënë se situata me sistemin energjetik vazhdon të mbetet e vështirë.

Në një postim në Telegram Klitschko tha se është i nevojshëm kursimi i energjisë elektrike, shkruan Sky News.

“Situata në sistemin energjetik mbetet e vështirë. Prandaj, siç theksojnë ekspertët e energjisë, mund të ketë disa devijime nga orari për balancimin e sistemit energjetik. Ekziston një nevojë e mëtejshme për të kursyer energjinë elektrike”, u shpreh ai.

Kujtojmë se që nga fillimi i tetorit, Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme në infrastrukturën energjetike të Ukrainës, duke rezultuar në ndërprerje të energjisë dhe mungesë të ujit për miliona njerëz në të gjithë Ukrainën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Arifi: Po ndodh spastrim etnik në Luginën e Preshevës, qeveritë shqiptare të marrin masa konkrete

Kryetari i Alternativës për Ndryshim, Shqiprim Arifi, i cili tash është edhe…

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i vlerëson vdekjet e civilëve në Bucha si “brutale”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg të dielën e quajti vdekjen…

Nesër merret vendimi për Tomor Morinën

Nesër do të merret vendimi për ish-ushtari i UÇK-së, Tomor Morina që…

OKB plan global për të ndihmuar vendet e varfra kundër koronavirusit

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, ka thënë…

Dodik vazhdon me skandale – pro-rusi krahasoi ushtarët e sotëm gjermanë me nazistët

Anëtari i Presidencës së Bosnje-Hercegovinës, Milorad Dodik mbajti sot një konferencë për…