Rusia është duke e bombarduar intensivisht qytetin e dytë më të madh ukrainas, Kharkivin.

Kështu ka bërë të ditur kryetari i këtij qyteti, Ihor Terehkov gjatë një fjalimi televiziv, ku tha se rreth 1 milion banorë janë në qytetin verilindor, ndërsa rreth 30 për qind e popullsisë, kryesisht gra, fëmijë e të moshuar janë evakuuar, shkruan Sky News.

Këto raporte vijnë pasi shtabi i përgjithshëm i Ukrainës tha se forcat ruse po vazhdojnë ofensivën e tyre në lindje të vendit me qëllim vendosjen e kontrollit të plotë mi rajonet Luhansk dhe Dontesk.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

BDI-Saraj e hapi Shtabin zgjedhor për zgjedhjet presidenciale (FOTO)

Bashkimi Demokratik për Integrim në Saraj ka bërë hapjen e Shtabit Komunal…

Teoria e Jeremiq: Vuçiq do të mbetet gjatë në pushtet nëse nënshkruan pavarësinë e Kosovës

Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Vuk Jeremiq, i cili tashmë…

Zaev për Nju Jork Tajms: Në Ballkan mund të kthehen konfliktet brenda shteteve dhe mes shteteve

Deri para dy muajve, lideri i kombit të vogël ballkanik në Maqedoninë…

Myftiu Saqipi priti Myftiun e Bashkësisë Islame të Beogradit Mustafa ef. Jusufspahiq

Sot, Myftiu i Meshihtit të Bashkësisë Islame për Preshevë Bujanoc dhe Medvegje…

Taravari: BDI ndihmoi Gruevskin të ik nga Dibra

Arben Taravari në emisionin në T7 të Kosovës, tha se partia e…