Kreu i Kishës Ortodokse Greke në Jerusalem dënoi sulmin brenda natës ndaj kishës më të vjetër të Gazës, e cila bie nën patrikanën ortodokse të Jerusalemit.

Sulmi ajror, i cili dëmtoi një pjesë të kishës ortodokse greke të Shën Porfirit në qytetin e Gazës, ishte “një masakër e re” dhe “një sulm ndaj trashëgimisë së krishterë”, sipas Kryepeshkopit Atallah Hanna, kryepeshkopi ortodoks grek i Sebastias në Jerusalem.

“Ne i bëjmë thirrje urgjentisht Shenjtërisë së Tij Papës dhe krerëve të kishave në mbarë botën që të ngrenë zërin dhe të mos mjaftohen vetëm me lutjet”, shtoi Hanna në një deklaratë me shkrim.

Është e paqartë se sa njerëz mund të jenë vrarë ose plagosur në sulm. Videoja nga vendi i ngjarjes gjatë natës së të enjtes tregoi dëme të mëdha.

Forcat izraelite të premten pranuan se “një mur i një kishe në zonë u dëmtua”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aksident tragjik në qarkoren e Shkupit, ndërron jetë një person

Një grua 53 vjeçe ka ndërruar jetë në aksidentin e djeshëm në…

Izraeli nuk lejon hyrjen e ndihmave humanitare në Gaza, reagon Erdogan

Turqia ka kritikuar ashpër urdhrin e izraelitëve që të largohen banorët e…

Punëtorët e Hekurudha-Transport në vendin e punës krijuan kriptomonedha, u zbuluan nga shpenzimi i madh i rrymës!

Më datë 19.11.2021 inspektorët e Njësitit për krim ekonomik në kuadër të…

A i dhemb shqiptaria Shaqir Fetait

Për t’u treguar “mysliman i madh” dhe shumë “i dhimbshëm”, për t’u…

Kosova ka strehuar 467 afganë deri tani, kërkohet përkrahja e organizatave ndërkombëtare

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka ftuar në një takim…