Kjo është prova e parë pasi Macron humbi shumicën absolute në parlament

Kryeministrja franceze Elisabeth Borne i mbijetoi një mocioni mosbesimi të paraqitur kundër saj nga një aleancë e gjerë kundërshtarësh të krahut të majtë.

146 ligjvënës votuan në mbështetje të mocionit, i cili kërkonte një shumicë absolute prej 289 votash për të rrëzuar qeverinë.

Rezultati ishte i parashikuar nga koalicioni Nupes, grupimi më i madh kundërshtar i Emmanuel Macron, të cilit në fakt iu shkëputën 5 vota që u interpretua si shenjë pozitive nga Borne dhe qeveria e saj.

Francezëve u duhet që qeveria e tyre të veprojë, ndërsa disa kanë vetëm një obsesion: ta rrëzojnë atë”, tha kryeministrja para parlamentit pak para votimit. Ajo u bëri thirrje ligjvënësve për kompromis, në mënyrë që të jetë më e lehtë përballja me sfidat e ardhshme.

Borne u emërua në postin e kryeministres në Maj nga presidenti Emmanuel Macron, vetëm një muaj para mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare, në të cilat ai humbi shumicën e tij absolute në parlament.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lajmi i fundit: Shkon në 61 numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se janë konfirmuar…

Kuvendi sërish pa kuorum, nuk miratohen një sërë ligjesh

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut ka shterur debatin për një sërë ligjesh,…

Partitë propozojnë 10 kandidatët e parë për këshill komunal mos të kenë prag të votave, për të pavarurit kushte më të vështira

Propozimi i harmonizuar mes VMRO-DPMNE-së dhe LSDM-së për lista të hapura në…

Shoferët vdiqën të parët? Një grua me dy fëmijët u gjetë afër derës së autobusit

Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme Siguria nga zjarri dhe mbrojtja e popullatës,…

Avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson fiton betejën e parë ligjore të Ukrainës kundër Rusisë në Gjykatë

Rusia ka shkelur të drejtat e njeriut në Ukrainë dhe tani e…