Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez dhe kryeministrja daneze Mette Frederiksen janë liderët e fundit evropianë që kanë shkuar në Ukrainë.

“Mezi pres takimin me (Volodymyr) Zelensky, ku mesazhi im do të jetë se Danimarka do të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën”, tha Frederiksen në një deklaratë duke njoftuar mbërritjen e saj në Kiev të enjten.

“Perëndimi qëndron i bashkuar për të mbështetur popullin ukrainas”.

Ndryshe, Frederiksen është lideri i parë nordik që udhëton në Kiev që kur Rusia filloi agresionin në fund të shkurtit.

Zyra e Sanchez kishte njoftuar në fillim të kësaj jave se kryeministri do të udhëtonte në Ukrainë pas vizitave të disa liderëve evropianë, por zyrtarët kishin përmendur shqetësimet e sigurisë për të shmangur specifikimin e datës së saktë të vizitës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rusia kap kulmin e vdekjeve ditore nga Covid, 1178 viktima vetëm sot

Rusia ka regjistruar 1,178 vdekje nga koronavirusi në 24 orët e fundit…

Ramush Haradinaj flet për rrezulltatin e zgjedhjeve, ja çka thotë

Ramush Haradinaj ka thënë se është vërtetuar që ishte vendim i drejtë…

Përleshje fizike mes të burgosurve në Burgun e Idrizovës

Në SPB Shkup, dje rreth orës 18:50 minuta, u denoncua se në…

Ministrat e Jashtëm të G-7 mblidhen për bisedime në Londër

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ndodhet në Londër për bisedime me…

Kush burgos Mijallkovin dënohet, kush burgos shqiptarët shpërblehet

Të dyja ishin kolege në ish Prokurorinë Speciale Publike dhe të dyja…