Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka bërë thirrje Greqisë që ta njoh shtetin e Kosovës, duke iu bashkuar vendeve të BE-së të cilat e kanë njohur atë.

Kurti këtë e kërkoi gjatë një takimi në kuadër të margjinas së Forumit Ekonomik Botëror në Davos, ndërsa shprehet përmes tëitter se me këtë veprim të Greqisë, bilanci tregtar mes të dyja vendeve do të rritej.

”Në margjina të Forumit Ekonomik Botëror iu drejtova Shtëpisë Greke dhe ftova t’i bashkohemi vendeve të tjera të BE-së për të njohur pavarësinë tonë. Takimet tona, kulturore dhe diplomatike, bëhen më të shpeshta ndërsa shkëmbimi dhe bilanci ynë tregtar rritet”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OKB pret që 8.3 milionë refugjatë të ikin nga Ukraina

Sipas vlerësimit të fundit të Komisionit të Lartë të Kombeve të Bashkuara…

Digjen varrezat e serbëve në Hajvali

Në Hajvali të Prishtinës, një pjesë e varrezave është kapluar nga flaka.…

DASH: Maqedonia dhe Bullgaria të vazhdojnë negociatat, BE të vendos për zgjerimin

Shtetet e Bashkuara besojnë se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria duhet ta…

Ligji për Pasurinë e Pajustifikueshme, Sallahu: Përveç zyrtarëve shtetëror nuk përjashtohet mundësia të hetohen edhe qytetarët

Pasuria e zyrtarëve shtetëror do të hetohet, pasi tashmë në ekzekutiv ka…

Strehimi i afganëve, Rama për CNN: Do të presim rreth 4,000 persona

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për CNN, bëri me dije se…