Kryeministri japonez Fumio Kishida i ka thënë presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyt në një telefonatë, se ai do të mendojë për ftesën për ta vizituar Kievin në varësi të “rrethanave të ndryshme”, por asgjë nuk ishte vendosur ende.

Kishida gjithashtu ripohoi mbështetjen e plotë të Tokios për Ukrainën, transmeton Klankosova.tv.

“E dënova fuqishëm agresionin e vazhdueshëm të Rusisë dhe deklarova se Japonia do të bënte maksimumin për të ofruar ndihmë, duke përfshirë edhe kalimin e dimrit, në mënyrë që të mbronte jetët e popullit ukrainas”, u tha Kishida gazetarëve.

Kryesekretari i kabinetit Hirokazu Matsuno tha në një konferencë të rregullt për shtyp se kreu i zyrës presidenciale të Zelenskyy, Andriy Yermak, kishte bërë një ftesë nëpërmjet ambasadorit të Tokios në Kiev për Kishida për të vizituar Ukrainën.

Kishida konfirmoi se kishte marrë ftesën dhe tha: “Do të doja ta konsideroja atë bazuar në rrethana të ndryshme”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Prokuroria tregon arsyet e shpërthimit të zjarrit në Tetovë

Prokuroria Themelore Publike informon se në Prokurorinë e Tetovës është dorëzuar raporti…

VMRO: Dimitrov është përgjegjës për dështimin e fillimit të negociatave me BE-në

Në Kuvend po zhvillohet debat i ashpër rreth interpelancës ndaj Zv/kryeministrit për…

Rrënohet bunkeri serb në qendër të Shtimes

Lulzim Sahiti, zyrtar në komunën e Shtimes, ka njoftuar se para disa…

Arrestohet një kosovarë në Bllacë

Policia e Maqedonisë dje në ora 7 e 35 minuta ka arrestuar…

Ramadani: S’kemi para, nuk do të mund të sigurojmë ngrohje

500 amvisëri dhe 13 objekte publike, çerdhe, shkolla dhe shtëpi shëndeti nga…