Kryeministri armen Nikol Pashinyan, ka bërë të ditur sot se të paktën 49 ushtarë armenë kanë humbur jetën nga luftimet që u zhvilluan përgjatë kufirit me Azerbajxhanin.

“Aktualisht i kemi 49 të vrarë (ushtarë) dhe për fat të keq nuk është shifra finale”, shtoi Pashinyan gjatë fjalimit të tij në parlamentin e Jerevanit.

Agjencia interfaks raporton se forcat azere sulmuan në pesë apo gjashtë lokacione të ndryshme, duke shkaktuar edhe dëme të mëdha materiale.

Lufta mes armenëve dhe azerëve kishte rezultuar me një armëpushim në vitin 2020 pas vdekjeve të shumta që ishin shkaktuar në Nagorno-Karabak, territor azer ku shumica që jetojnë atje janë armenë  dhe që mbështeten nga Jerevani.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zbarkimi amerikan në Shqipëri për stërvitjen e forcave të NATO-s , ‘alarmohet’ ministri rus i Mbrojtjes

Ditën e sotme në Portin e Durrësit zbarkuan një numër shumë i…

Ambasadori i ShBA-së në Beograd: Rusia s’e mbron askënd përveç Putinit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Chritopher Hill, ka…

Durrësi përgatitet për sezonin e verës, njoftohet se do të hiqet kufizimi i lëvizjes

Në Durrës kanë filluar përgatitjet për sezonin turistik të verës. Kufizimi i…

Osmani takoi nënsekretaren e shtetit, Nuland – diskutojnë për energjinë, sundimin e ligjit dhe marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Në vazhdën e takimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, presidentja e…

Kurti: Projektin për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” do ta trajtojmë në nivelin më të lartë të seriozitetit që e meriton

Nën kryesimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, është mbajtur mbledhja e…