Dënimet duhet të jenë më rigoroze. Përdorimi i karburanteve fosile është diçka që shteti duhet ta ndryshojë dhe sanksionojë nëse karburantet nuk janë të një cilësie të mirë. Kështu u shpreh drejtoresha e Inspektoriatit Shtetëror të Mjedisit, Ana Petrovska.

Në intervistën e saj për Radio Evropa e Lirë, e pyetur për njoftimin se vajrat e rrezikshëm ndotës janë përdorur për spitalet në vend, ajo tha se Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit nuk ka autoritet të kontrollojë cilësinë e karburantit, dhe se ata kontrollojnë emetimet nga instalimet.

“Sipas ligjit, këto lëndë djegëse nuk duhet të digjen në vendin tonë, sepse ato devijojnë nga normat e përcaktuara në Rregulloren për cilësinë e karburanteve të lëngëta. Pasi ishim në krye të qeverisë, ne kontrolluam karburantin që digjet në instalimet nën juridiksionin tonë dhe konstatuam se ky lloj i karburantit as nuk importohet, por prodhohet dhe digjet këtu dhe ne ndërmorëm hapat që janë në kompetencën tonë”, deklaroi Petrovska.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…