Kryeinspektori i Agjencisë Kosovare për Inteligjencë Burim Ramadani, është ftuar nga Gjykata Speciale si dëshmitar.

Në njoftimin e publikuar nga AKI-ja thuhet se “Ramadani urdhërohet të paraqitet si dëshmitar për t’u marrë në pyetja nga Zyra e Prokurorit të Specializuar, në datën e caktuar, dhe në fletëthirrje nga ai është kërkuar që “të ofrojë detaje në lidhje me lokacionin e tij fizik dhe gjeografik gjatë kohës se luftës, dhe të ofrojë dokumentacion përfshirë këtu edhe fotografi dhe të dhëna tjera nga periudha nga 1 janar 1998 deri 31 dhjetor 2000”.

“Ramadani është plotësisht i vetëdijshëm për obligimet ligjore në raste të këtilla, sikurse edhe që beson se ky është një gabim teknik dhe si i tillë do të qartësohet më tutje”, thuhet më tej në njoftimin e Agjencisë Kosovare për Inteligjencë, transmeton Klankosova.tv.

Burim Ramadani ka lindur në vitin 1981 dhe për kohën kur është ftuar që ai të dëshmojë ka qenë 17 deri 19 vjeçar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Publikohet udhëzuesi për Drejtësi në Tranzicion, synon drejtësinë për viktimat e luftës në Kosovë

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë (FDHK) ka publikuar udhëzuesin për…

Qeveria e Kosovës merr vendim të ri për strehimin e afganëve

Është miratuar nga Qeveria e Kosovës vendimi për ofrimin e mbrojtjes së…

E pëson ushtria belge, hakerët gjejnë “vrimën” dhe paralizojnë sistemin e rrjetit kompjuterit të ministrisë së Mbrojtjes

Ministria belge e Mbrojtjes është ballafaquar me një sulm të rëndë kibernetik,…

Osmani takon Akar, kërkon mbështetjen e Turqisë për anëtarësim të Kosovës në NATO

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka pritur në takim ministrin e Mbrojtjes…

S‘ka zgjidhje në Ballkanin Perëndimor pa SHBA-në

SHBA në vitet 1990 ndihmoi që t’u jepet fund luftërave në Bosnjë…