Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias, nesër, më 12 mars 2023, do të udhëtojë për në Prishtinë.

Dendias do të ketë një vizitë zyrtare, ku fillimisht do të zhvillojë një takim kokë më kokë me presidenten kosovare, Vjosa Osmani Sadriu, sipas njoftimit të Ministrisë së Jashtme greke.

Më pas ai do të pritet edhe nga kryeministri kosovar, Albin Kurti, në një drekë të shtruar për nder të tij nga ky i fundit.

Në fund, ministri i Punëve të Jashtme greke do të ketë një takim edhe me homologen e tij kosovare, Donika Gërvalla-Schwarz.

“Diskutimet gjatë vizitës pritet të fokusohen në zhvillimet në dialogun Beograd-Prishtinë dhe perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor”, thuhet në njoftim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ekzekutimi i 19-vjeçarit në lokal: Autorët qëlluan 8 herë dhe u siguruan që i riu kishte vdekur

Ky është Erjon Xhenje, 19-vjeçari i cili u ekzekutua me armë zjarri…

Pas tërmetit në Turqi, Kasami ngushëllon popullin turk

Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami në rrjetin social Facebook, ka ngushëlluar…

Flasin Gardianët e Kombit

Nga faqja e fb Gardianët e Kombit Përshëndetje vëllezër dhe motraNga sot…

Izraeli shkatërron për herë të 210 fshatin Al-Araqeeb

Banorët e fshatit të vogël Al-Araqeeb kanë bërë të ditur, të hënën,…

Burri nga Kosova mbyt me thikë gruan në Gjermani

Një 44-vjeçar nga Kosova po dyshohet se e ka vrarë gruan e…