Qyteti i Mariupolit në Ukrainën juglindore është goditur nga grantimet e shumta ditët e fundit, por ka arritur që të mbetet në duart e Ukrainës. Ditën e sotme, rebelët pro-Moskës kërcënuan se do të nisnin sulme të synuara në qytet nëse forcat e Ukrainës nuk dorëzoheshin.

Teksa Mariupol është i rrethuar nga forcat e shumta armike, kryebashkiaku Vadym Boichenko ka thënë nëpërmjet një videoje se “nuk mund të merren as të plagosurit nga rrugët apo nga banesat, pasi granatimet nuk ndalen”.

Mariupol në bregun e Detit të Zi ka qenë një objektiv kryesor për rusët gjatë luftës njëjavore në Ukrainë, së bashku me Kharkiv dhe Kherson në jug.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

12 të infektuar dhe 1 viktimë nga Covid-19 në 24 orë

Në 24 orët e fundit janë evidentuar 12 raste të reja pozitive…

Kërkonin ndihmë e para për shërim, Policia në kërkim të dy të dyshuarve për mashtrim

Policia e Kosovës ka identifikuar dy persona të dyshuar për raste të…

Zaev për Nju Jork Tajms: Në Ballkan mund të kthehen konfliktet brenda shteteve dhe mes shteteve

Deri para dy muajve, lideri i kombit të vogël ballkanik në Maqedoninë…

Rrëzohet avioni ushtarak, piloti mbetet i varur në shtyllën e tensionit të lartë

Një avion ushtarak i forcave ajrore belge F-16 është rrëzuar në Francën…

Ministrja e Jashtme britanike,Truss: Rusia t’i japë fund aktivitetit keqdashës ndaj Ukrainës

ATSH-DPA/ Ministrja e Jashtme britanike Liz Truss i ka bërë një thirrje…