Nga 1 janari, Kroacia do të bëhet vendi i fundit që do t’i bashkohet Eurozonës dhe zonës Shengen, një lëvizje që presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen thotë se e bën Bashkimin Evropian më të fortë.

Nga e diela, vendi do t’i bashkohet një komuniteti prej 347 milionë evropianësh që përdorin euron në jetën e tyre të përditshme, tha von der Leyen në një deklaratë, shkruan Euronews.

“Kjo është një arritje e madhe për Kroacinë. Një simbol i lidhjes së saj të thellë me BE dhe një moment simbolik për zonën e euros në tërësi.”

Ajo shtoi: “Është një moment krenarie për BE-në, Kroacinë dhe qytetarët e saj”.

Kuna Kroate dhe Euro do të bashkëjetojnë për një periudhë të shkurtër kalimtare prej vetëm 14 ditësh.

“Është mirë të kesh para në dorë sepse sistemi bankar do të jetë në tranzicion gjatë fundjavës,” paralajmëroi Boris Vujçiç, guvernatori i Bankës Kombëtare Kroate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dhurata Hoxha dhe të tjerët sot dalin para gjykatës për korrupsion

Sot është caktuar të mbahet shqyrtimi fillestar ndaj ish-ministres së Integrimeve Evropiane,…

Albin Kurti në FAZ: Marrëveshjet e arritura “me forcë dhe kërcënime” nuk kanë vlerë

Pjesë nga editoriali i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në gazetën konservatore…

Pekevski: Shtete të tjera janë prapa vetos bullgare

Analisti politik Sinisha Pekevski beson se vetoja bullgare nuk është qëndrim i…

Flasin dëshmitarët që përjetuan ngjarjen në Kroaci: Pothuajse të gjithë flinin, s’e kemi të qartë si ndodhi

Në një hotel në Brodt të Kroacisë ku raportohen se gjenden katërmbëdhjetë…

Moslarja e personave që vdesin nga COVID-19, çfarë thotë Bashkësia Islame e Kosovës?

Për shkak të nderimit ndaj njeriut të vdekur, Islami ka përcaktuar që…