Pas paralajmërimit se Gadishulli Ballkanik do të goditet nga moti i ligë – përkatësisht stuhitë, shirat e rrëmbyeshëm e me gjasë edhe tornadot, tashmë në disa shtete të rajonit këto paralajmërime kanë filluar të shfaqen.

Në Kroaci disa pjesë janë goditur nga erërat e fuqishme, ku nga fuqia e madhe shkatërruese janë shkulur me rrënjë pemët, dëmtuar veturat – duke bërë që të bllokohet trafiku.

Agjencia meteorologjike Severe Weather paralajmëroi se Gadishulli Ballkanit po rrezikohet nga stuhitë, që do të pasojnë gjatë ditëve në vijim.

Madje në listën e vendeve me rrezikshmëri të lartë janë cilësuar Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi, Kroacia, Bosnja e Hercegovina si dhe Serbia.

Mediat kroate raportojnë se autoritetet kanë alarmuar qytetarët për motin e ligë – duke i këshilluar që të mos dalin jashtë nëse nuk kanë ndonjë nevojë urgjente.

U Slavoniji oluja srušila stupove
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…